Az éghajlat alakulása, a felmelegedés óriási hatással van az egészségügyre, Magyarországon is. A megfelelő klimatizálás, illetve a meghibásodott készülékek javítása, cseréje elengedhetetlen, hiszen kritikus infrastruktúráról beszélünk - fejtette ki lapunknak az elmúlt hetekben érkező, kórházi klímák meghibásodásáról szóló hírek kapcsán Velkey György János. A Magyar Kórházszövetség elnöke arra is rámutatott: a jelenlegi helyzetben nincs varázsütésszerű megoldás, a drága gépek amortizációja nincs betervezve a költségvetésbe és soha nem is volt. A rendszerbe ezért kódolva van a finanszírozási feszültség. Közben a jelentős adósságállomány is nehezíti a kórházi menedzsment dolgát.
A kormány a hétfő esti Magyar Közlönyben megjelent határozatában 41 milliárd forinttal megemelte a gyógyító-megelőző kassza idei költségvetési kiadásait.
Idén további plusz forrást kaphatnak a kormánytól az állami kórházak a lejárt tartozásaik rendezésére – derült ki Bidló Judit helyettes államtitkár Orvostechnikai Szövetség (OSZ) mai közgyűlésén elmondott beszédéből. Rásky László, az orvostechnikai beszállítókat képviselő szervezet főtitkára lapunknak elmondta: ha 20-25 milliárd forint körüli szintre le lehetne vinni a kórházak tartozását, akkor az egy már kezelhető mérték lenne.
Inkasszóval hajtotta be kórházi tartozását egy műtéti eszközöket szállító cég. Az Orvostechnikai Szövetség úgy tudja, ilyen korábban még nem fordult elő Magyarországon - derül ki az RTL Híradó összeállításából.
A kórházak adósságrendezésére 63,4 milliárd forint pluszforrást biztosít a kormány - közölte a Belügyminisztérium (BM) csütörtökön, mindezt azok után, hogy pár nappal ezelőtt ez az információ kiszivárgott, valamint a kormány döntése megjelent a szerda esti Magyar Közlönyben.
Lényegében megszületett a kormányzati döntés arról, hogy hamarosan két részletben adósságkonszolidációs forráshoz jutnak az állami kórházak.
A kórházak tartozása február végén meghaladta a százmilliárd forintot, amely komoly gondokat okoz az orvostechnikai beszállítóknak. Az érintett szereplők szerint olyan rossz az adósághelyzet, hogy amiatt már ideiglenesen kell lezárni kórházi osztályokat.
Az állami egészségügyi rendszer folyamatban lévő átalakításának jelenlegi állását összegezte Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár, aki a közeli és távolabbi terveket is megosztotta a Magyar Kórházszövetség keddi konferenciáján.
2023 év végén 62,2 milliárd forintnyi tartozással rendelkeztek az állami kórházak. Az adat annak fényében kifejezetten csalódást keltő, hogy tavaly az intézmények 90 milliárd forintos konszolidációban részesültek.
Túl hirtelen és váratlanul, és túl nagy kört érint most ez a változás - reagált a Portfolio-nak adott interjújában Velkey György, a Magyar Kórházszövetség elnöke arra, hogy nemrégiben 24 kórházigazgatót mentett fel a Belügyminisztérium és az Országos Kórházi Főigazgatóság, ezzel közel minden negyedik kórház érintett. Elmondása szerint a bejelentés hidegzuhanyként ért valamennyiüket. A leváltások után egy átmeneti időszak indul, ami akár hónapokig is eltarthat, közben viszont gyorsan változik az egész rendszer - vélekedett a kórházvezető, akivel részletesen beszélgettünk a kórházi tartozásállományok felhalmozódásának okairól is.
Álmos Péter, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) új elnöke az Indexnek adott interjújában kifejtette, hogy az egészségügy átalakításával kapcsolatos tervek nyilvánosságra kell, hogy kerüljenek a szakmai együttműködés elősegítése érdekében. A kormánnyal való kapcsolatokról elmondta, hogy a párbeszéd során szeretnék egyenrangú partnereként részt venni az egészségügyi kérdések tárgyalásában, kritikákat és visszajelzéseket adva a betegágyak melletti valóság alapján. Emellett kiemelte az egészségügyi dolgozók bérezésének kérdését, különös tekintettel az orvosbérekre, és hangsúlyozta a generációváltás, a digitális fejlesztések és a kamara társadalmi szerepvállalásának fontosságát.
Október végén a kórházak adóssága elérte a soha nem látott 125 milliárd forintot, ami 15 milliárd forintos növekedést jelent mindössze egy hónap alatt. Ez az összeg meghaladja az orvostechnikai beszállítók által várt emelkedést, és a probléma tovább mélyülhet, hiszen a tartozások december végére várhatóan akár a 135 milliárd forintot is elérhetik – írja az Economx.hu.
A kormány péntek esti döntésével eldőlt: a lejárt kórházi tartozásállományból 90 milliárd forintot konszolidálnak. Az Orvostechnikai Szövetség szombaton már reagált is a lépésre, alapvetően üdvözölve azt. Megjegyzik ugyanakkor, hogy az adósság folyamatosan nő, és még a kormányzati extra támogatás ellenére is év végére 50 milliárd forintnyi lejárt tartozásállomány maradhat az intézményeknél.
A Magyar Államkincstár adatai szerint, a költségvetés alá tartozó kórházak és háttérintézmények lejárt tartozásállománya június 30-án 70,2 milliárd forint volt. A négy orvosi egyetemmel együtt az adósságállomány elérte a 86,5 Mrd Ft-ot, ami történelmi rekord - hívja fel a figyelmet szerdai közleményében az Orvostechnikai Szövetség.
Teljesítményfinanszírozás, kódkarbantartás, új ellátások és terápiák finanszírozása, beszerzések több körben történő központosítása, energiaköltség-kompenzáció, szakápolói béremelés - mindezek egyszerre zajlanak és egyszerre határozzák meg a közfinanszírozott magyarországi kórházak működését és jövőjét. Ezekről beszélgettünk részletesen Velkey Györggyel, a Magyar Kórházszövetség elnökével. A Bethesda Gyermekkórház főigazgatója arra is kitért az interjúban, hogy az intézmények 76 milliárd forintos tartozásállománya nagyon magasnak számít, de ebben most várható egy átmeneti javulás az energiakompenzációhoz kapcsolódó kifizetések nyomán. Az újabb központosítási törekvések kapcsán kiemelte: veszélyes, hogy a döntések távolabb kerülnek a helyszíntől, a betegellátástól.
A közfinanszírozott kórházak lejárt tartozása már 75 milliárd forint lehet - derül ki a Napi.hu cikkéből. Ez abból adódik össze, hogy a kincstár által követett intézmények adóssága május végére 59 milliárd forinthoz közelít, és ezen felül vannak még a modellváltó egyetemi klinikák.
Hírfolyamunk az orosz–ukrán háborúról.
Az ukrajnai háború fejleményei miatt hívták össze a testületet.
Kim Jongbok vezérezredes Kim Dzsongun közeli bizalmasa.
Megjelent az MNB legújabb Lakáspiaci Jelentése.
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?
Bindulhat a trükközés?
Európa versenyképességi mutatói mély válságról árulkodnak.